Koronavirus a Centrum Don Bosco

 

V souvislosti s celosvětovou pandemií dochází i různým opatřením a doporučením, které by měl člověk dodržovat a mít o nich povědomí. My zde jen sdílíme ty nejdůležitější a nejnutnější informace.

 

 1. Co je Koronavirus, jak se přenáší a jak rozpoznat nemoc?

 2. Jak se můžu chránit?

 3. Jak aktuální situaci a omezení vysvětlit dětem?

 4. Jak vybrat a pečovat o ochranné prostředky?

 5. Jak si můžu zkrátit čas během karantény?

 6. Co v rámci nařízení vlády ČR můžu a co nemůžu?

 7. Co dělat, když vykazuji příznaky nemoci?

 

Pro ucelený přehled doporučujeme toto stručné video:

 


Co je koronavirus?
Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS.

Jak poznám, že jsem nakažen?
K hlavním příznakům tohoto onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava a bolest hlavy. Ne však každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. V takovýchto případech je nutné racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.

Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je 5 dnů až čtrnáct dní.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

 


Jak se chránit?
Existuje 5 hlavních zásad, která bychom měli dodržovat a myslet na ně, kdykoliv musíme ven z domova:

 

 1. RUCE: Často si je umývejte, dbejte na hygienu

 2. ROUŠKA: Noste roušku, šátek či šálu

 3. TVÁŘ: Nedotýkejte se očí, nosu a úst

 4. VZDÁLENOST: Dodržujte odstup 2 metry

 5. DOMOV: Pokud to lze, zůstaňte doma


1. Ruce (hygiena):
Zásadní je zvýšená hygiena „exponovaných míst dotyku“, tedy kliky dveří, vypínače, ploch stolů, toalet ale i telefonu nebo ovladače na televizi. V případě, že se zdravý jedinec nevyhne kontaktu s takovými exponovanými místy, je zásadní dodržovat pravidelnou hygienu rukou, tedy používání mýdla, a případně i dezinfekčních gelů (jejichž základ tvoří alkoholová složka o obsahu min. 70 %). Ruce si myjte důkladně alespoň 20 vteřin.

2. Rouška:
Nařízení vlády ukládá občanům povinnost vycházet mimo domov vždy jen s ochrannou dýchacích cest. To znamená mít zcela zakrytá ústa a nos. Nemusí jít nutně o roušku, použít se může i nákrčník (tzv. tunel), šátek či jiný způsob. Nošení stejné ochranny bez patřičné péče je však málo, proto doporučujeme směřovat Vaši pozornost i k následné péči o tyto prostředky. Jak na to se dozvíte ZDE.

3. Tvář:
Nedotýkat se tváře je jeden z nejtěžších úkolů pěti zásad, protože to nevědomě děláme každou chvíli (promnutí oka, poškrábání na nose, brada opřená o dlaň atp.). Tyto zvyky si utváříme po celý život a je velmi těžké to změnit. Přesto bychom se o to měli minimálně pokusit a tyto (zlo)zvyky alespoň omezit. Koronavirus do těla totiž nevstupuje pouze ústy a nosem, ale třeba také ústy. A pokud si nechráněnou rukou poškrábeme holý nos, virus má o něco snazší práci. Dbejte proto na hygienu rukou spojenou s omezením dotyků tváře.

4. Dodržování vzdálenosti:
Tato zásada se samozřejmě vztahuje převážně na kontakt s lidmi mimo domov, například na nákupu či u lékaře. Předpokládá se, že na ochranu před koronavirem stačí odstup od nakaženého ve vzdálenosti jeden až dva metry. Dodržujte tedy tuto zásadu, jak je to jen možné. Dlouhé fronty s malým počtem lidí a velkými rozestupy působí možná zvláštně, ale mají své opodstatnění.

5. Zůstaňte doma:
Z nařízení vlády je součástí nouzového stavu i zákaz pohybu mimo bydliště. Vyjímkou jsou pak cesty do zaměstnání, za lékařem a další nezbytné cesty. I kdyby to však nebylo povinné, Vaše dobrovolná izolace od lidí napomáhá prevenci šíření Koronaviru. Chráníte tím nejen sebe a své blízké, ale všechny ostatní lidi, které byste mohli za běžného života potkat.

 


Jak vysvětlit současnou situaci malým dětem?
Celosvětová pandemie je náročná jak pro dospělé, tak i pro menší děti. Nemůžou do školy či školky, nemůžou si jít hrát ven s kamarády atp. Institut rodinné péče Natama proto připravil věcnou publikaci na toto téma. Dokument ve formátu PDF naleznete ZDE.

 


Jak vybrat a pečovat o ochranné prostředky?
Toto téma velice dobře a přehledně zpracoval Martin Veselovský ve speciálu DVTV (O rouškách a jejich péči se mluví od času 2:38).

 


Jak si můžu zkrátit čas během karantény?
Nařízená karanténa nutně neznamená, že musíte přerušit veškeré kontakty s lidmi. Psychologové naopak radí, že kontakt s lidmi je důležitý, i když třeba jen na dálku (telefon, sociální sítě, maily, z balkonu na balkon atp.). Cvičit a hýbat se můžete i doma a doporučuje se také zachování denního režimu. Možností je více, ať už se chcete něco naučit, nebo jen pobavit. Můžete také vyzkoušet naše výzvy, které přinášíme každý den od 6. dubna 2020. Stačí sledovat náš Facebook nebo tento odkaz, kam budeme postupně přidávat videa ;)

Jak se nezbláznit v karanténě (PDF)

Jak pracovat s krizí (PDF)

Zdroj PDF - FB skupina "Je to na prd"

 

Rady psychologů pro zvládání karantény

 

 


Co nám říká nařízení Vlády ČR ohledně Pandemie koronaviru? (výběr)

 • Pohyb a pobyt mimo bydliště je zakázán bez ochranných prostředků dýchacích cest.
 • Je zakázán volný pohyb osob s vyjímkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení a dalších nezbytných cest.
 • Přerušuje se výuka na většině škol a uzavírají se obchody s vyjímkou potravin, drogerií, lékáren, čerpacích stanic a internetových obchodů.
 • Zakazuje se vstup cizinců na území ČR a stejně tak je občanům ČR zakázáno vycestovat ze země.

Kompletní seznam omezení a nařízení naleznete ZDE


 

Co dělat v případě, když mám příznaky nemoci?
V žádném případě nechoďte do nemocnice, pokud máte pouhé podezření! Pokud se Vám hůře dýchá, máte horečku a suchý kašel, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, nebo v případě jeho nedostupnosti pohotovost. Nadále pak postupujte dle instrukcí. Pokud dojde k vyhodnocení nutnosti testování na koronavirus, seznam nejvhodnějšího odběrového místa Vám poradí na lince 1212.

 


použité zdroje:
vlada.cz
echo24
DVTV

Natama

FB Je to na prd

Ministerstvo zdravotnictví - materiály ke stažení

Asociace klinických psychologů